طرح درس مطالعات اجتماعي پايه نهم درس 13 :

ساخت وبلاگ

طرح درس مطالعات اجتماعي پايه نهم درس 13 :

انقلاب مشروطيت ، موانع و مشكلات

 

مشخصات كلي طرح درس

طرح درس : روزانه    نام درس : مطالعات اجتماعي پايه نهم درس 13 صفخان 86- 91

تعداد دانش اموزان : 25 نفر   نام دبير : سركار خانوم سنا صويلاتي   سابقه تدريس : 4سال           تحصيلات : كارشناسي ارشد

مدت تدريس : 45 دقيقه     تاريخ تدريس 13 آذرماه 1398

رشته تخصيلي : ....               محل و منطقه تدريس : استان خوزستان – ماهشهر – شهر چمران ( جراحي )

راهبرد موضوعي :

 

وقايع تاريخي معاصر ايران

 

هدف كلي :

 

آشنايي دانش آموزان با بخشي از تاريخ معاصر ايران

اهداف جزيي :

 

آشنايي با  انقلاب مشروطيت بعنوان اولين جنيش آزاديخواهي در ايران – شناخت علل و پس زمينه بروز انقلاب مشروطيت – نقش روشنفكران ازفرنگ برگشته در بروز اين انقلاب – نقش انقلاب كبير فرانسه و تاثيري كه در بوجود آمدن مشروطه در ايران داشت – حكومت استبدادي قاجاريه كه انگيزه اي براي شكل گيري مشروطيت در ايران شد .

اهداف آموزشي و انتظارات يادگيري :

 

  • چرا انقلاب مشروطه به وقوع پيوست ؟ ( چرايي اين رويداد)
  • زمينه هاي فكري و فرهنگي كه باعث شكل گيري مشروطيت شد ( علت يابي )
  • بررسي علل داخلي و خارجي كه سبب بروز انفلاب مشروطه شدند ( تجزيه و تحليل )
  • چه كساني پايه گذار مشروطيت در ايران شدند و براي آن فداكاري و تلاش كردند ( بررسي جامعه شناسانه )
  • تاثير شخصيت مظفرالدين شاه در امضاي فرمان مشروظيت و جانشين اش محمد شاه در مخالفت با مشروطه  خواهي  ( بررسي روانشناسانه )
  • موانع و مشكلات حكومت مشروطه و كساني كه با اين جنبش مخالفت مي كردند ( تجزيه و تحليل )
  • نقش ستارخان و باقر خان و جنبش آذربايجان  در بركناري محمد شاه ( كاوش تاريخي)
  • مخالفت روحانيون و از جمله شيخ فضل اله نوري با مشروطه خواهي و علم كردن مشروعه بجاي مشروطه ( بحث تحليلي )
  • نقش دخالت هاي خارجي انگلستان- روسيه و آلمان
  • آثار و پيامدهاي سياسي اجتماعي  جنگ جهاني اول روي مشروطيت ( بحث تاريخي )
  •  

 

راهبردهاي كلي فرآيند تدريس

  • راهبرد تحليلي – استنباطي – بحث هاي تاريخي

محورها

نقش معلم

نقش دانش آموز

روش سنجش

وسيله و رسانه هاي كمك آموزشي

فعال سازي نقد و بررسي

بحث در مورد وقايع مشروطه و نطر خواهي از دانش آموزان در اين زمينه

مشاركت فعال در بحث بعد از مطالعه دقيق مطالب درس و آشنايي با دوره مشروطه

ارزشيابي نگرش هاي مختلف دانش اموزان در باره مشروطه و نقد نظرات ديگران

عكس هايي از سران مشروطه و وقايع آن زمان  

كاوش و پژوهشگري

طرح اين پرسش كه اساساً چگونه شد كه در بين كشورهاي منطقه ايران اولين كشوري بود كه جنبش مشروطيت در آن  شكل گرفت ؟ و چرا در كشورهاي همسايه مثل تركيه كه حتي نزديكتر به اروپا بود چنين اتفاقي نيفتاد

بحث وگفتگو بصورت گروهي در مورد علل شكل گيري مشروطيت و اطلاعاتي كه دانش اموزان غير از كتاب درسي در اين مورد دارند ارائه دهند 

 

بررسي و ارزيابي ايده ها و نطرات مختلف در مورد شكل گيري مشروطيت و اينكه كداميك از عوامل اهميت بيشتري داشته اند و رده بندي اين عوامل بر ميناي ميزان اهميتي كه داشته اند

كتابهايي مختلفي كه در زمينه تاريخ مشروطه ايران نوشته شده است از جمله كتاب احمد كسروي در باره مشروطيت

فعاليت عملي

هدایت بحث گروهی به صورتيكه معلم نقش قاضي را بازي كرده و از دانش آموزان مي خواهد كه در مورد اين وقايع نظرات خود را بيان كنند و اگر انتقاد يا ايرادي به

ان وقايع دارند مطرح كنند

 

ارائه انتقاد و ايرادهايي  در مورد وقايع تاريخي دوره مشروطيت و تجزيه و تحليل آن وقايع  

ارزیابی اظهار نظر و

عملکرد دانشآموزان

وتشویق دانش-

آموزانی که در

فعالیت مشارکت

داشتند

پخش فيلم يا اسلايدهايي از دوره مشروطه و وقايع مرتبط با آن مثل جنگ جهاني اول و نقشه اشغال ايران توسط متفقين و متحدين

توصيح و. تبينن ( جلب نمودن دانش آموزان به بحث و تجزيه و تحليل تاريخي و عللي كه باعث بروز اين وقايع شده و اثراتي كه روي زندگي امروز ما داذرند

توضيح اهميت جنبش مشروطه و نقشي كه در بوجود آمدن اوضاع كنوني بازي كرده است . تاريخ نه بازگو كردن وقايع گذشته بلكه وسيله اي براي درك بهتر وقايع امروزي و جلوگيري از تكرار اشتباهاات است و ملتي كه تاريخ نمي خواند دوباره اشتباهاتش را تكرار مي كند پس خواندن تاريخ بسيار مهم است

نقشي كه مطالعه تاريخ و مشروطه در درك بهتر اوضاع كنوني كشور دارد را بيان كنند و اينكه مطالعه تاريخ مشروطه چه تاثيري روي زندگي و طرز فكر دانش آموزان در مورد نحوه زندگي پدرانشان داشته است و چطور مي توانند از تكرار اشتباهات گذشته دوري كنند

بررسي آراء و نظرات دانش اموزان و بازخوردهاي آنها از مطالعه وقايع تاريخي و مشروطه

 

شرح و بسط ( مفهوم سازي و توليد دانش )

طرح سوال

راهکارهایی در زمینه وقايع تاريخي

و اگر اين وقايع به شكلي ديگر رخ مي دادند الان اوضاع ما چگونه بود ؟

ارائه تحليل هاي فردی / گروهی

درمورد وقايع مشروطيت

بصورت مقاله و پاوز پوينت

بررسی پیشنهادات

وراهکارهاي ارائه شده

 

ارشيابي فرآيندي

پرسش وپاسخ های مطرح شده طی

فرایند تدریس

ارزشیابی پایانی: نتایج  انقلاب مشروطيت

پاسخ به صورت

شفاهی

 

ارزیابی پاسخ و

تخصیص نمره در

دفتر کلاسی وتشویق

کلامی دانش آموزاني كه مشاركت فعال در بحث ها و كلاس داشته اند

 

تكاليف ( تمرين و تحقيق و پژوهش )

مطالعه درس وجهت تمرین

وآمادگی آزمون کتبی / شفاهی

/ عملکردی جلسه آینده

پاور پوینتی در مورد محتوای درس

تهیه کنید .

خلاصه اي از تاريخ مشروطيت را در آن شرح دهيد

مطالعه تاريخ مشروطيت و

تهیه پاور پوینت مراجعه

به اینترنت و استخراج

وجمع آوری اطلاعاتي در مورد وقايع مشروطيت

آزمون

کتبی / شفاهی /

عملکردی

ارزیابی مطالب جمع

آوری شده توسط دانش آموزان

فلاش مموري يا CD  حاوی

پاور پوینت

ویدئو پروژکتور

       

 

 ................13 آذرماه 1398 – ممكو – محمد توكلي

حالا يا فردا حركت مي كنم بطرف كرمانشاه...
ما را در سایت حالا يا فردا حركت مي كنم بطرف كرمانشاه دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : memco1397 بازدید : 102 تاريخ : يکشنبه 1 دی 1398 ساعت: 10:04